Members

Jordan Mills
Communication
Area of Representation: Arts, Communication, & Social Sciences
Cynthia McGregor
Performing Arts
Area of Representation: Arts, Communication, & Social Sciences
John Pickelle
Visual Arts
Area of Representation: Arts, Communication, & Social Sciences
Lisa Ballestreros
Behavioral Science
Area of Representation: Arts, Communication, & Social Sciences
Mark Samuels
Student Services
Area of Representation: Counseling, Personal Development and Learning Resources
Maria Abuan
Student Services
Area of Representation: Counseling and Personal Development
Carolina Soto
Health
Area of Representation: Wellness, Exercise Science, & Athletics
Cem Tont
Athletics
Area of Representation: Wellness, Exercise Science, & Athletics
Kathleen Canney-Lopez
CIS and Electronics
Area of Representation: Business & Applied Technology
Steve Detsch
Part-time Rep, National City
Area of Representation: Higher Education Centers
Naomi Trapp-Davis
Librarian
Area of Representation: Instruction Support Services
John Rieder
English
Area of Representation: Language, Literature, & Humanities
Heather Eudy
English
Area of Representation: Language, Literature, & Humanities
Dan Moody
Reading
Area of Representation: Language, Literature, & Humanities
VACANT
World Languages
Area of Representation: Language, Literature, & Humanities
VACANT
Part Time Representative
Area of Representation: Language, Literature, & Humanities
Allison Green
Life Science
Area of Representation: Mathematics, Science, and Engineering
Alex Juden (on sabbatical--Pete Herrera serving 2017-2018)
Mathematics
Area of Representation: Mathematics, Science, and Engineering
Val Villegas
Mathematics
Area of Representation: Mathematics, Science, and Engineering
David Hecht
Physical Science
Area of Representation: Mathematics, Science, and Engineering
Luke Cuddy
Humanities
Area of Representation: Language, Literature, & Humanities
Gail Stockin
Bus Admin/OIS
Area of Representation: Business & Applied Technology
Russ Corpron
Part-time Rep
Area of Representation: Business & Applied Technology
Michael Kidwell
Part-Time Representative
Area of Representation: Arts, Communication, & Social Sciences
Jessica Whitsett
ESL
Area of Representation: Language, Literature, & Humanities
Teresa Russell
Nursing
Area of Representation: Higher Education Centers (all)
Eric Johnson
Applied Technologies
Area of Representation: Business & Applied Technology
Javier Madrigal
Counseling
Area of Representation: Counseling, Personal Development and Learning Resources
Kimmy Rodriguez
Part Time Counseling
Area of Representation: Counseling, Personal Development and Learning Resources
Mike Spreyer
Administration of Justice
Area of Representation: Higher Education Centers (all)
Maria Rodriguez-Aguirre
Part Time
Area of Representation: Mathematics, Science and Engineering
Southwestern College Education Association is located at: 900 Otay Lakes Road, Room 104 • Chula Vista, CA 91910
Contact Us at (619) 421-6700 ext. 5567, 7:00 a.m. to 6:00 p.m. or, email scea@swccd.edu.

Site Designed and Programmed By CCS Interactive - 909-981-6331